جزییات تتر
نام ارزتتر
نمادUSDT
قیمت به تومان
معاملات روزانه
حجم بازار
قیمت معامله تتر
قیمت فروش تتر
قیمت خرید تتر
تاریخچه تترتعریف تتر یا USDT به زبان سادهآیا تتر آینده ارزهای رمزپایه است؟فروش تتر

ارز پایدار (Stable Coin) چیست؟

تتر در نوامبر سال 2014 میلادی از پروژه اصلی Realcoin جدا شده و به عنوان یک نام تجاری مجزا معرفی شد. در ابتدا، این پروژه تحت عنوان استارتاپ Realcoin توسط مدیر بنیاد Bitcoin یعنی، براک پیرس (Brock Pierce)، یک مهندس نرم‌افزار به نام کریگ سلارز (Craig Sellars) و یک کارآفرین با نام ریو کالینز (Reeve Collins) تأسیس شد. بنابراین، Realcoin را می‌توان به عنوان پایه و اساس تتر به حساب آورد.
ارائه یک توکن باارزش از اصلی‌ترین دلایل ایجاد این کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. به لطف فناوری بلاکچین و قیمت تتر، خرید و فروش تتر به سادگی، به صورت برون مرزی و در بین کشورهای مختلف امکان‌پذیر شد.
وب‌سایت تتر ادعا می‌کند، پیوسته ترازنامه شفافی را از حساب‌های خود ارائه داده است. این در حالی است که برخلاف وعده‌های سال 2017 میلادی، اکانت‌های Tether به وسیله مراکز شخص ثالث تحت حسابرسی کامل قرار نگرفته‌اند.
به این ترتیب، جامعه کریپتوکارنسی برای ارائه حسابرسی دقیق و کاهش نگرانی‌های موجود در زمینه ذخایر نقدی ناکافی برای توکن‌های منتشر شده، این شرکت را تحت فشار قرار داد. به همین منظور، Tether برای انجام بررسی‌های ضمنی در رابطه با مانده حساب خود از خدمات شرکت حسابرسی Friedman LLP بهره گرفت.
به دنبال این تصمیم و به منظور پایان دادن به نگرانی‌های جوامع آنلاین، این شرکت، گزارش کوتاه شرکت Friedman LLP در رابطه با حساب‌های خود را منتشر کرد. متن گزارش به صورت زیر بود:
«ما امیدواریم، جامعه آنلاین این یادداشت را به عنوان اقدامی توأم با حسن نیت و تلاشی صادقانه برای ارائه تجزیه و تحلیل وضعیت نقدی و توکن‌های صادر شده در نظر بگیرد. این، بخشی از تلاش‌های مداوم در جهت شفافیت عملکرد حرفه‌ای شرکت Tether Limited به حساب می‌آید.»
در همان هنگام، انتقادات گوناگونی متوجه عملکرد این شرکت بود. در نهایت، Bitfinex تهدید کرد، برعلیه گروه‌هایی که اعتبار عملیات انجام شده در نوامبر 2017 را زیر سوال برده‌اند به صورت قانونی اقامه دعوا خواهد کرد.
در دسامبر سال 2017 میلادی و در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده، شرکت‌های Bitfinex و Tether از طرف کمیسیون تجاری ایالات متحده (CFTC) احضاریه دولتی دریافت کردند. در سال 2018 میلادی، مجموع این فشارها، این شرکت را بر آن داشت تا شرکت Friedman را برای انجام حسابرسی کامل دوباره به کار بگمارد. با این حال به گزارش Bloomberg، با گذشت کم‌تر از یک ماه از آغاز این فرآیند، شرکت Tether با طرح این ادعا که روند ممیزی در زمان معقولی به اتمام نخواهد رسید، ادامه این کار را متوقف کرد: «با توجه به اقدامات پیچیده شرکت Friedman برای ترازنامه نسبتا ساده Tether، از قرار معلوم، انجام حسابرسی در بازه زمانی معقول، غیرممکن به نظر می‌رسد.»
در طول زمان، عدم انجام حسابرسی‌های دقیق و رسمی توسط شرکت‌های شخص ثالث، نگرانی‌های فراوانی را در رابطه با تتر ایجاد کرد. واقعیت این است که عملکرد شفاف از مهم‌ترین عوامل ایجاد اطمینان به شمار می‌رود. بنابراین، ارائه استیبل کوین‌های جدید و کمک به ایجاد ثبات در قیمت ارزهای رمزنگاری شده مستلزم وجود ذخایر مالی پشتیبان و شفافیت لازم است.