اخبار

رشد ۱۵۳درصدی حمله‌های هکری به بازار کریپتو در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳

Immunefi، پلتفرم فعال در‌زمینه امنیت بلاکچین، به‌تازگی گزارشی از وضعیت کلاه‌برداری‌ها و حمله‌های هکری به بازار کریپتوکارنسی منتشر کرده است. براساس این گزارش، در بازه زمانی ژوئیه تا سپتامبر۲۰۲۳، آمار کلاه‌برداری‌ها و حمله‌های هکری درمقایسه‌با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۵۳درصد رشد کرده است.

در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳، تعداد حمله‌های هکری ۷۶ مورد بوده است. همچنین، میزان سرمایه به‌سرقت‌رفته در این مدت نزدیک به ۶۸۶میلیون دلار برآورد می‌شود.

هک پروژه Mixin در ۲۵سپتامبر۲۰۲۳، دزدیده‌شدن حدود ۲۰۰میلیون دلار را در پی داشت و از این حیث جایگاه نخست را ازآنِ خود کرده است. پس‌از‌آن، باید به هک پروژه Multichain اشاره کنیم که براثر آن ۱۲۶میلیون دلار سرمایه اعضای جامعه آن به‌سرقت رفت.

کلاه‌برداری‌های مهم در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳

همچنین، از کنار فعالیت‌های مخرب گروه هکری لازاروس (Lazarus) در سه ماه اخیر نباید به‌سادگی عبور کنیم. در این مدت، گروه هکری لازاروس با حمله به صرافی‌های کوینکس و کوین‌اسپید (Coinspaid) به‌همراه کیف‌پول نرم‌افزاری آلفاپو (Alphapo)، بیش از ۲۰۸میلیون دلار رمزارز را دزدیده است. بنابراین، لازاروس به‌تنهایی عامل حدود یک‌سوم سرقت رمزارزها در سه ماه اخیر بوده است.

جالب است بدانید که طبق گزارش Immunefi، آمار کلاه‌برداری‌های کریپتویی در سه ماه اخیر درمقایسه‌با مدت مشابه سال قبل حدود ۲۴درصد کاهش یافته است. بر این اساس ارزش سرمایه سرقت‌شده از‌طریق کلاه‌برداری کریپتویی در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳، حدود ۲۳میلیون دلار برآورد شده است.

نکته مهم دیگر در این گزارش آن است که حدود ۷۳درصد حمله‌های هکری به پلتفرم‌های دیفای انجام شده؛ در‌حالی‌که سهم پلتفرم‌های متمرکز معادل ۲۷درصد است. افزون‌براین، بیشترین حمله‌های هکری به دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت‌چین به‌ترتیب با ۴۲.۷ و ۳۰.۵درصد مربوط است. پس از آن‌ها، دو شبکه بیس (Base) و آپتیمیسم جایگاه‌های بعدی را ازآنِ خود کرده‌اند.

مجموعه آمارها نشان می‌دهد که روند کلاه‌برداری‌ها و حمله‌های هکری در بازار کریپتو بسیار نگران‌کننده‌ است. توسعه‌دهندگان فعال در این حوزه قبل از آنکه اوضاع از کنترل خارج شود، باید راه چاره‌ای برای مدیریت این شرایط پیدا کنند؛ وگرنه خروج سرمایه از بازار کریپتوکارنسی را شاهد خواهیم بود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا